12 dolog, amit a szoptatásról megtanultam

szoptatás nyilvános helyen, egy fiatal nő szoptat egy kisbabát a balaton partján

Sziasztok! Zoé vagyok. A cikk írása közben épp a lakókocsinkban ülök a Balatonon, a fiam, Hugó az ölemben fekszik és édesen szopik. Ezen a héten van a szoptatás világhete, úgyhogy szeretném veletek megosztani a tapasztalataimat, amit öt hónap szoptatás alatt szereztem.

Mielőtt Hugó megszületett, nagyon sok információt gyűjtöttem a szülésről, rengeteg kutatást és könyvet olvastam az otthonszülés témájában, de a szoptatásról vajmi kevés ötletem volt. Utólag rájöttem, hogy ez ugyanolyan fontos részét képezi a szülés-születésnek, mint maga a szülés folyamata. A felkészületlenségemből fakadva és abból, hogy az interneten nagyon sok téves információt találhatsz, sok minden teljesen váratlanul ért. Ez a másik motiváció, amiért úgy döntöttem, hogy itt az ideje írni ebben a témában. Szóval íme a 12 dolog, amit a szoptatás alatt megtanultam.

1. A szoptatás az elején fájdalmas lehet.

No, ez az egyik dolog, amire én egyáltalán nem számítottam. Azt hittem, hogy letudom a szülést és csókolom kedves fájdalmak. De a szülés utáni második éjszaka könnyekkel küszködve ültem az ágyon az éjszaka közepén, miközben a barátom, Joshua “A szoptatásnak nem szabad fájnia” című cikkeket olvasta fel nekem az internetről. Másnap a bábánk, Felícia meglátogatott minket és ő elmondta, hogy sajnos igenis létezik, hogy a megfelelő szopási technika ellenére a szoptatás a mellbimbó érzékenységéből fakadóan az első két hétben fájdalmas. Az ő tapasztalata szerint a nők 80-90 %-ánál ez a helyzet. A szoptatás hatalmas igénybevétel a mellbimbónak és néhány esetben meg kell edződnie. Hogy mit lehet tenni? A mellbimbókrémek egy hangyányit segítenek, de leginkább az, ha összeszorítod a fogadat és nekivágsz a fájdalommeditációnak. Én használtam bimbóvédőt is, amikor már nagyon nem bírtam, de ez egyrészt helytelen szopási technikához vezethet, másrészt lassítja a mellbimbó megedződésének folyamatát. Két hét soknak tűnik, de ha kibírtad, akkor gyönyörű időszak elé nézel, sokat fejlődtél és büszke lehetsz magadra, hogy a fájdalmak ellenére sem adtad fel.

2. Egy újszülöttnél normális, ha 8-10 órát szopik naponta.

A szülés előtti nagysikerű felkészülésem alatt a másik információ, amit szereztem, hogy egy újszülött naponta 20 órát alszik. Ezért meglepetésként ért, hogy Hugóka állandóan, de állandóan szopni akart és meg sem közelítette a húsz óra alvást. Nos, főleg a fentebb említett iszonyatos fájdalmakkal nem túl élvezetes élmény napi 8-10 órán keresztül szoptatni. Amikor reggel hatkor semmi alvással, hullafáradtan még mindig szoptattam, sokszor gondoltam rá, hogy szép ez az igény szerinti szoptatás, de mi van az én igényeimmel? Előtte festő voltam, pszichológus, írtam, elmélyedtem a tetoválásban és most egy kis diktátor cicirabszolgája vagyok. De egy idő után normalizálódik a helyzet. Az elején ugye a babának is gyakorolnia kell a szopást, és 9 hónapon keresztül a hasadban van, szóval nyilván sok testkontaktusra van szüksége, amit a szoptatás kielégít. Pár hét kérdése és más is érdekelni fogja a babát a cicin kívül és beáll a szoptatás ritmusa is.

3. Befordult mellbimbóval is lehet szoptatni.

Nekem az egyik mellemen be van fordulva a mellbimbó, ami az elején egy picit gondot okozott, mert Hugót általánosságban véve egy kicsit nehéz volt mellre tenni, így az első napokban nem is sokat próbálkoztam ezzel a mellel, örültem, hogy a másikat megtanulta. Ha nektek is be van fordulva a mellbimbótok, azt javasolnám, hogy még a szülés előtt keressetek fel egy szoptatási tanácsadót, aki megnézheti és mutathat egy pár trükköt. A másik pedig, hogy az elejétől kezdve próbálkozzatok a befordult mellbimbóval is, mert miután belövelt a tej, még nehezebb lesz a mellretétel.

4. Az egyik mell több tejet termelhet, mint a másik.

Mint minden páros szerv, a mellek sem egyformák. Sokszor az egyik mellben (általában a balban) alapvetően több tejmirigy van, mint a másikban. Emellett az is előfordul, hogy a mellek külsőleg is különböznek (lásd a befordult mellbimbónál), vagy tej lassabban, gyorsabban jön az egyik mellből, vagy egyszerűen a baba jobban szereti az egyik mellet, mert ott jobban hallja az anya szívverését, mert ahhoz könnyebben hozzáfér… Lényeg a lényeg, semmi baj nincs abból, ha mellek tejtermelése különböző mértékű, az élet szebb annál, hogy ezeken a dolgokon görcsöljünk.

5. Az anyatej összetétele változik.

Az anyatej állandóan alkalmazkodik a babád igényeihez, de a szopás folyamán is változik az összetétele. A szoptatás kezdetén az anyatej vizesebb és a végén pedig zsírban és cukorban dúsabb. Emiatt fontos, hogy ne rakjuk át a babát folyamatosan az egyik mellről a másikra, hanem hagyjuk, hogy az először az egyik mellet befejezze és megkaphassa a zsírdúsabb utótejet is.

6. A szoptatási demencia

Erről a jelenségről először Joshua nővérétől hallottam. Ő ezt úgy írta le, hogy a szoptatás alatt a hormonok miatt a nőknek semmi más nem jár a fejükben, csak a szoptatás. Sokmindent elfelejtenek, nem hallanak meg, vagy egyszerűen nem tűnik olyan fontosnak. Joshua frászt kap attól, hogy még mindig nem vagyok kész a gyerekkönyvünk magyar fordításával, holott már van egy kiadó, aki igent mondott. És ehelyett inkább a szoptatásról írok egy cikket. Nos, tényleg mindennek eljön az ideje. 🙂

7. Az anyatej nemcsak táplálék.

Hanem kiváló gyógyszer is. Mindenre. Betegségre, fájdalomra, bőrproblémákra, és szemgyulladásra. Az anyatej immunizáló és antibakteriális hatású. Ha a picinek váladékozik a szeme, cseppentsünk bele anyatejet 8-10-szer egy nap és egy pár nap múlva nyoma sem lesz. Megfázás esetén az orrba is cseppenthetünk. Plusz a bőrre is. Az egyetlen dolog, aminél ne használjatok anyatejes kezelést, az a gombás fertőzések, mert az anyatej táplálékul szolgál a gombának.

Ha akkor szoptatod a babát, amikor az szurit kap, akkor az oltás kevésbé fájdalmas, mert a szoptatás közben felszabaduló hormonok, az anyatej és a testkontaktus természetes fájdalomcsilapítóként szolgál.

8. A szoptatás a legjobb útitárs

Most épp az öt hónapos babánkkal utazunk a lakókocsinkban egész Európán át. A szoptatás elképesztően megkönnyíti az utazást. A melleidet soha nem felejted otthon és ezen kívül semmi másra nincs szükséged, hogy a gyermekedet tápláld.

9. A savanyú tejszag az új parfümöd.

Mindegy hogy hány váltásruhát viszel magaddal, egy meglepetésszerű pillanatban jönni fog egy büfi.

10. A szoptatás alatt nem kell aggódnod.

Se a baba súlya, se az emésztése miatt. Egy anyatejes baba nem hízhat el és nem lehet székrekedése. Igény szerinti szoptatásnál a baba a saját ütemében gyarapodik, így akár az is normális, ha négy hónaposan 12 kilót nyom (mint például Joshua unokahúga). Az anyatejes babák ugyanígy a saját ütemükben emésztenek, így lehet, hogy naponta hatszor, lehet hogy naponta, háromnaponta vagy akár tíznaponta kakilnak, mindegyik normális.

11. A szoptatás segít a fogyásban.

A terhesség alatt felhalmozott súlyfelesleg evolúciósan arra szolgál, hogy támogassa az anyát a szoptatás igénybevételében. A szoptatás napi 500 kalóriát igényel, így az eddigi táplálkozási szokások megtartása mellett is fogyhatsz. Ennek ellenére nagyon jó, ha megpróbálsz minél egészségesebben táplálkozni, hiszen mostmár te vagy a babád elsődleges tápanyagforrása is. Én a szoptatás alatt teljesen vegetariánus lettem, csak teljes kiörlésű gabonát eszek, tejet egyáltalán nem iszok, csak savanyított tejtermékeket és a cukorbevitelt majdnem nullára csökkentettem.

12. Légy büszke arra, hogy szoptatsz!

Én nagyon büszke vagyok arra, hogy Hugót öt hónaposan kizárólag csak szoptatom. Ezt igyekszem ország világnak megmutatni és propagálni a szoptatás szépségét. Így nekem a nyilvános szoptatás nemhogy szégyen, de hatalmas büszkeség.

Share this post at :

Facebook
Twitter
Pinterest

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Möchtest du Sonderangebote bekommen und immer auf den neusten Stand bleiben? Dann trage dich für den Newsletter ein!

Cookie Consent with Real Cookie Banner